Hpv Tedavisi (Siğil Yakımı)

Hpv Tedavisi (Siğil Yakımı)

HPV virüsünden kaynaklanan siğiller ( kondilom ) tedavi edilse de virüsün kendisi bireyde varlığını devam ettirir. Bu sebeple HPV’den kaynaklanan siğiller tıbbi yöntemlerle vücuttan temizlensede tedavinin başarılı olması doktorun tavsiyelerine riayet edilmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilerek virüslere karşı dayanıklılık kazanılmasına bağlıdır. Kondilom lezyonlar tıbbi müdahalelerle vücuttan çıkarılsada ne yazık ki virüs bireyde varlığını devam ettirdiği için siğillerin kendini tekrarlama ve başkalarına bulaşma riski vardır. Bu yüzden siğillerin müdahale ile vücattan çıkarılması sonrasında virüsün vücuttan kalıcı olarak atılabilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirici tedaviler şarttır. HPV virüsü teşhisi ve tedavisi bazı durumlarda hayati önem taşımaktadır. HPV enfeksiyonunun bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine erkeklerde ise penis kanserine ve kadın erkek bazı kişilerde oral bölge, baş ve boyun kanserlerine yol açtığı için tarama testinden sonra HPV pozitif çıkan kişilerin tıbbi gözlem altında bulunması ve sık kontrol yaptırması gereklidir.

HPV Tedavisi Nasıl Belirlenir?

Human Pailloma virüsü çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Bazı kişilerde belirtiler oldukça geç göründüğü için şüphe duyan insanların ve riskli gruptaki kişilerin uzman doktor muayenesine gitmesi şarttır. Özellik 25 yaş üstü kadınların belirli aralıklarla SMEAR testine girmesi HPV’den kaynaklanan kanserlere karşı önlem almaya yardımcı olur. Muayenede uzman doktor , bireyin enfekte olduğu gözlenen bölgesindeki lezyonları inceler. Bu lezyonlar irili ufaklı, bir veya birden fazla, beyaz veya kahverengi yapıda kokusuz kısmen sert siğillerden oluşur. Bu belirtiler ve hastanın rutin geçmişi incelendiğinde – birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişilerde HPV görülme riski daha fazladır – doktor tam teşhis için ileri tetkikler isteyebileceği gibi siğileri vücattan çıkarmaya yönelik tedavi uygulamaya da geçebilir. HPV DNA testi pozitif çıkan bireylerin tedavisi siğillerin çeşitili yöntemlerle yok edilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve günlük hayatlarında alacakları ilave tedbirler olacak şekilde gerçekleşmelidir.

HPV Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

HPV’den enfekte bireye doktor tarafından tedavi süreci hakkında bilgi verilir. Siğillerin vücuttan çıkarılmasına yönelik tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 

  • Koter: Koter kaleme benzeyen yapıda ucu iğneli bir alettir. Siğillerin bulunduğu bölgeye temas ile içinden elektrik akımı geçirilir ve siğillerin bu şekilde kuruması sağlanır. Bu uygulama sırasında lokal anestezi yapılarak bireyin acı hissetmesi önlenir. Siğillerin yanması ile kondilom lezyonları azalmış olur. HPV virüsünü varlığına bir etki yaratmaz.
  • Lazer: Lazer tedavisinde siğiller buharlaştırararak yok edilir. Lazer ile yapılan tedavide etrafdaki sağlam dokuya zarar minumumdur ve tedavi sonrası iz kalma riski daha azdır. Daha kontrollü bir şekilde siğiller yok edilir, güvenilirliği diğer yöntemlere göre daha fazladır.
  • Radyofrekans: Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tıpta kullanımı yaygınlaşan radyofrekans, siğillerin yok edilmesinde de kullanılmaktadır. Radyofrekans ile HPV siğil tedavisi koter tedavisine benzerlik gösterir.
  • Kriyoterapi: Kriyotrepi dondurma işlemin verilen addır. Çok düşük sıcaklıklarda siğilin olduğu bölgeye uygulanan dondurma işleminde siğiller biraz kabarır daha sonra kuruyarak dökülür.
  • Cerrahi: Cerrahi yöntemlerde lokal anestezi uygulanan bireyin siğilleri kesilerek alınır.
  • İlaç Tedavisi: Keratolitik ajanlar kullanarak siğilleri içindeki HPV virüsü ile beraber kurutan yöntemler uygulanabilir.

Tedavi Süreci ve Sonrası

HPV virüsünün neden olduğu siğiller hangi yöntemle alınmış olunursa olunsun tekrar ortaya çıkma riskleri vardır. Bu sebeple enfekte bireylere doktorlar, bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar ve antitümör tedaviler uygulayabilir. Fakat bireylerin en çok dikkat etmesi gereken şey HPV enfeksiyonun nüksetmemesi için günlük hayatlarında bir takım kurallara riayet etmeleri olacaktır. Biz hastalarımıza birden fazla kişiyle cinsel ilişkiden kaçınmalarını, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmalarını, kişisel hijyene önem vermelerini, beslenme şekline dikkat etmelerini ve tedavi sırasında sigaranın bırakılmasını önermekteyiz.