Kürtaj

Kürtaj

İstanbul’da Kürtaj için kliniğimize başvurabilirsiniz. JİNECLİNİC olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından yapılan işlemler’de Ağrı ve acı hissetmez, ayrıca bilgileriniz GİZLİ KALIR. Herhangi bir 3 ncü kuruma veya şahısla paylaşılmaz. Gizlilik unsurlarından dolayı E-devlet veya E-nabız gibi kanallarda bu uygulamanın geçmesine izin VERMİYORUZ. Kürtaj yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer husus E-devlet kayıtları oluyor. Bunun üzerine: Bu İşlemler doktor ve hastası arasında gizli kalır. 


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


Kürtaj fiyatları ücreti ne kadar?

Ordu kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastane, poliklinik ve tabip odası asgari ücret tarifesine göre değişiklik gösterirse de asıl kürtaj fiyatı belirlenmesi gebeliğin büyüklüğü, tercih edilen anestezi şekli (lokal veya uyutarak anestezi ile), daha önce kürtaj, doğum veya sezaryen olup olmadığı ve müdahaleyi uygulayan doktorun muayenesinin sonucunda bulduğu farklı bulgulara göre değişir.
Bugün için kürtaj fiyatları yukarıda anlatılan başvuran hastanın muayene durumuna bağlı olarak değişmektedir.


Kürtaj, gebelik sürecinde istenmeyen ceninin vücuttan çıkarılması ya da atılması için kullanılan yöntemlere verilen addır. Yüzyıllardır uygulanan bir yöntem olan kürtaj her toplumda farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de çeşitli sebepler ile gebeliğin bitirilmesini isteyen kişiler; kürtaj yöntemini kullanarak, yasal olarak gebelik sürecini sonlandırabilirler. Ancak bu noktada, kürtaj işlemi için yasal bir süre belirlenmiştir. Bu noktada, kürtaj nedir ? ve nasıl uygulanmaktadır konusunda detaylı bilgi almak isteyen kişiler aşağıdaki yazımızı okuyabilirler.

Video – 1

Kürtaj Ne Demek?

Kürtaj ne demek olduğu konusunda birçok farklı açıklama getirilmektedir ancak genel olarak istenmeyen bir gebelik durumunda gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi işleme kürtaj adı verilmektedir. Diğer bir ifade ile gebelik tahliyesi olarak da geçen kürtaj terimi, tıbbi literatürde daha çok gebelik terminasyonu şeklinde ya da dilatasyon küretaj olarak adlandırılmaktadır.

Halk dilinde ise çocuk aldırma olarak da geçtiği görülmektedir. Kürtaj teriminin içeriğine tam olarak bakıldığında, yalnızca çocuk aldırma olarak geçmediği anlaşılmaktadır. Kürtaj işlemi rahim içinin temizlenmesi görevi görmektedir. Rahim temizlenmesi yalnızca gebelik durumlarında değil, aynı zamanda adet kanamalarında oluşan düzensizlik ve rahim şeklinde oluşan bozukluklarda da uygulanabilmektedir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Uygundur?

Çocuk Aldırma işlemi bazı durumlarda annenin sağlığı için gerekli bir işlem olurken bazı durumlarda da istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılmaktadır. Kürtaj işlemleri gebeliğin sakıncalı olduğu bazı durumlarda, bebeğin kalbinin durması sonucu anne karnında ölmesi sonucunda, bebek için zararlı ilaç kullanımı zorunluluğunda, radyasyon gibi bebek sağlığını etkileyen durumlarda, anne adaylarının bebeği istememesinde, boş gebelik durumlarında ya da rahim içerisinde bir embriyo gelişiminin görülmemesi gibi durumlarda yapılmaktadır.

Bunun dışında kürtaj işlemi yalnızca çocuk aldırma olarak değil aynı zamanda, rahimde oluşan kalınlaşma durumlarında, anormal vajina kanamalarında, düzensiz regl oluşlarında ve rahim kanseri ile ilgili tanı koyma işleminde biyopsi yapılması için gereklidir. Bu nedenle kürtajın yapılma durumları tek bir nedene ya da duruma bağlı değildir.

Yasal Olarak Kürtaj Hangi Haftaya Kadar Uygundur?

Türkiye Cumhuriyeti ve diğer 73 ülkede yasal olarak bir hak olarak kabul edilen kürtaj uygulamasında belirli bir hasta sınırlaması koyulmaktadır. Bu haftaya kadar olan kürtaj işlemleri yasal olarak uygun görülürken o haftayı geçen uygulamalardan kaçınılmaktadır. Bu noktada ülkemiz içerisinde kürtaj uygulamaları için belirlenen hasta 10 şeklindedir.

Gebelik sonucunu eline alan ve bu gebeliği devam ettirmek istemeyen kişiler 10 hafta içerisinde bu gebeliği sonlandırmak zorundadır. Aksi halde yapılan kürtaj işlemi illegal bir sürece girmektedir. Diğer yandan zorunlu kürtaj işlemi gibi durumlarda gebeliğin sonlandırılması sağlık kurulu tarafından verilen karar hüküm görmektedir.

Daha açık bir ifade ile bebeğin kalbinin durmuş olması, yüksek dozda radyasyon uygulaması, zararlı ilaç kullanımı, embriyonun büyümemesi ve dış gebelik gibi sorunlarda anne sağlığı için kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Bu noktada, kürtaj yasak mı sorusu için verilebilecek cevap hayır ancak çeşitli durumlara göre değerlendirilmektedir şeklinde olacaktır.

Video – 2

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebelik sonlandırma hakkında genel bilgiler ve hangi durumlarda uygulandığı konusunda fikir sahibi oldukça sonra kürtaj nasıl yapılır sorusuna cevap aranabilir. Kürtaj işlemi bir nevi cerrahi bir operasyondur. Eski dönemlerde kullanılan aletlere bakıldığında küret adında sert metaller dikkat çekerken günümüzde bu işlem çok daha modern bir şekilde yapılmaktadır. Eski dönemlerde, tıptaki teknolojik gelişmelerin henüz bu denli yüksek olmadığı zamanlarda, küret adındaki sert metallerin rahim içerisindeki cenini kazıması işlemine kürtaj adı verilmekteydi.

Hem gebe olan kişi hem de bu işlemi yapan kişi için zor olan küretle kazıma, rahimde kalıcı sorunlar yaratabilmekteydi. Özellikle rahim içerisinde bulunan bölgelerde, aşırı kazıma işlemi olduğunda iç duvarların zarar görmesi ya da rahimde delinme gibi sorunlar ortaya çıkabilmekteydi. Bu nedenle de oldukça riskli bir hareket olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde ise bu işlem çok daha kolay ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

Günümüzde Kullanılan Kürtaj Yöntemi Nasıl Yapılmaktadır?

Kürtaj yönteminin geçmişte nasıl olduğu ile ilgili bilgi yukarıda bahsedildiği gibidir. Günümüzde ise kürtaj yöntemleri çok daha kolay ve risk olmadan yapılmaktadır. Gerek teknolojik gelişmelerin sağlanması gerekse, tıptaki gelişmeler kürtaj işlemini çok daha kolay hale getirmiştir. Peki, günümüzdeki kürtaj işlemi hangi yöntem kullanılarak yapılmaktadır? Günümüzde kürtaj yöntemi vakım aspirasyon aracılığı ile yapılmaktadır. Tek kullanımlık bir kanül kullanılarak, rahim içinde gebelik materyali çıkartılmaktadır. Bu çıkarma işleminde ise karmen adından bir enjektör kullanılmaktadır.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Kürtaj işlemi genellikle gebeliğin kaç haftalık olduğu ile ilişkili olan bir süre içerisinde yapılmaktadır. Genel olarak vakumlu kürtaj yöntemi kullanılan günümüzde, bu işlem dakikalar içerisinde son bulmaktadır.

Tam bir süre verilemese de ilk haftalarda olan kürtaj işlemlerinde dakika aralığı 5 ila 10 dakika arasında değişmektedir. Bu işlem süresi gebeliğin devam ettiği haftanın uzunluğuna göre artış göstermektedir. Kürtaj işlemi sırasında sedasyon anestezi yöntemi kullanılmakta ve hafif bir doz uygulanmaktadır. Anestezi uygulamaları genellikle, 15 ya da 20 dakika kadar etki gösterebilmektedir.

Kürtaj İşlemi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj işlemi anestezi alsanız bile da bir ameliyat olarak görülmemelidir. Daha çok 5 ya da 10 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanan kürtaj işleminde öncesinde bazı konulara dikkat edilmelidir. Bu noktada, kürtaj işlemi için randevu alan kişi anestezi uygulaması yapılacağı için 4 ya da 5 saat öncesinde yeme ve içme işlemini sonlandırmalıdır. Yine aynı şekilde sigara kullanan kişiler, sigara içmeyi 4 ila 6 saat arasında bırakmalıdır.

Aynı şekilde kürtaj öncesinde kan ilacı kullanılıyorsa alınmamalı ve kan grubu bilgisi kontrol edilmelidir. Bu noktada, bir diğer önemli nokta ise; kürtaj sonrası bakım için bir yakın ile birlikte gelinmesidir. Kısa bir işlem olmasına rağmen anestezi etkisi bazen insanlarda baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar yarattığı için refakatçi ile gelinmesi önemlidir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilmişti. Şimdi de kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar ise genellikle sağlık amaçlıdır. Bu noktada, kürtaj işlemi sonrası bulantı yapabilecek yiyeceklerden kullanılmamalıdır. Aynı zamanda anestezi alındığı için araç kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kürtaj sonrası doktorun verdiği ilaçlar alınmalıdır. Kanama ya da ağrı şiddetli ise doktora gidilmeli bu nedenle bu takip devam etmelidir. Kürtaj işlemi sonrası doktor kontrolüne 2 hafta sonra gidilmeli ve cinsel bir ilişki sakınılmalıdır. Aynı zamanda küvette banyo yapılması önerilmez aynı zamanda yüzmekte sakıncalı olabilir.