Vajinoplasti

Vajinoplasti vajina daraltma anlamına gelmektedir. Özellikle kadınlarda doğumdan sonra vajina genişlemesi olabilir. Cinsel doyumun artması için vajinoplasti yaptırılarak istenilen darlık elde edilebilir.

Günümüzde kadınların tercih ettiği operasyonlar arasında yer alan vajinoplasti, vajinal bölgedeki fazla dokunun alınması ve daha sağlıklı bir yaşantı sağlanmasını hedefleyen işlemdir.

Bu operasyon sayesinde vajinadaki yumuşak doku sıkılaştırılır ve aynı zamanda cinsel yaşantıdaki sorunlardan birisi giderilmiş olur. Son zamanlarda vajinoplasti ameliyatı geçiren kadın sayısı giderek artış göstermeye başlamıştır.

İlerleyen yaş, gebelik, vajinal doğumlar vajinada genişlemeye neden olur. Ayrıca kişilerde bu durum vajinal enfeksiyon görülme sıklığını artırır ve vajinadan gaz çıkması gibi şikayetlere neden olur. Vajina daraltıcı ameliyatlar yeniden onarım ameliyatları adlandırılırlar ve jinekolog hekimler tarafından uygulanmaları gerekir.

Vajina yapısı bağ ve kas dokulardan oluşur. Bağ dokunun temel yapı taşı kolajendir. Yaşın ilerlemesiyle üretilen kolajen miktarı düşer. Vajinada gevşeklik olması sadece kolajen miktarına bağlı değildir. Kürtaj, gebelik gibi durumlar için de vajinoplasti yapmak gerekebilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Operasyonun avantajlarından biri de vajinoplasti esnasında herhangi bir kesi oluşturulmamasıdır. Sadece bölgedeki fazla dokunun sıkılaştırılması hedeflendiği için korktuğunu kadar acı verici ve iz bırakıcı bir işlem olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca vajinoplasti operasyonu en fazla 40 dakika sürer. Operasyon bittikten sonra kendiliğinden erime özelliği olan dikişler tercih edilir.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Vajinadaki birtakım bozulmalar cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyebildiği için vajinoplasti gerekli görülen bir operasyon olabilir. Çünkü cinsel ilişkide meydana gelen rahatsız edici sesler bir süre sonra çiftlerin birbirinden soğumasına ya da farklı sorunlara sebebiyet verebilir.

Bu durumda kadınlar sorununu çözmek için alanında uzman kişilerle görüşerek vajinoplasti operasyonu hakkında bilgi almaya çalışır. Vajinal bozukluklar aynı zamanda sağlık sorununa da sebep olabiliyor. Örneğin vajinoplasti yapılmasının sebeplerinden biri idrar torbanızdaki ve bağırsağınızdaki sarkmanın giderilmesidir.

Eğer doğumunuzdan kalma bir iz varsa operasyon sırasında o da giderilecektir. Ayrıca cinsel ilişkinizin ağrılı olması da vajinoplasti işlemi sayesinde çözülmüş olur. Birçok kadın vajinoplasti yaptırdıktan sonra kendini daha özgüvenli hissetmiştir.

Vajinoplasti Kimlere Uygulanır?

Vajinoplasti operasyonu normal yolla doğum yapan ve vajinal bölgesinde sarkma sorunu yaşayan kadınlara uygulanabilir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında ağrıdan ve sesten rahatsız olan kadınlar da vajinoplasti ameliyatı yaptırarak sorunlarından kurtulur.

Rahminde, idrar kesesinde ve bağırsağında sarkma olan kadınların da alanında uzman kişilerle görüşerek çözüm yolu bulması önerilir. Yaş aralığı olarak yetişkin kadınların bu operasyondan yararlanması uygundur.

Cerrahla görüştüğünüz zaman vajinal bölgedeki sıkıntılarınızı söyleyebilir ve hepsinden kurtulabilirsiniz. Eğer normal yollarla doğum yaptıysanız ve birden fazla bu deneyimi yaşadıysanız vajinal bölgenizdeki sarkmalar oldukça normal bir durumdur. Daha fazla zaman kaybetmeden vajinoplasti imkânlarından yararlanmanız işinizi kolaylaştırır.

Vajinoplasti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Operasyondan sonra birkaç gün içerisinde leke, ağrı ve şişkinlik gibi sorunlar yaşamanız oldukça normal bir durumdur. Bu tarz durumlarda vajinoplasti ameliyatınızla ilgilenen cerrahtan ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Cerrahınızın tavsiyesi dışında hareket ederseniz iyileşme süreciniz daha zor hâle gelebilir. Ameliyattan sonra iki ya da üç gün geçince günlük faaliyetlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Vajinoplastinin sağladığı avantajlardan biri de kendiliğinden erime özelliği olan dikişlerin kullanılmasıdır. Böylece dikişlerinizi aldırmak için cerrahınızla görüşmenize gerek kalmaz.

Ameliyattan sonra 4-6 hata içerisinde cinsel ilişkiye girmemeniz vajinoplasti cerrahları tarafından verilen bir tavsiyedir. Operasyondan sonra kadınların tampon ya da vajinal bölgeye temas edebilecek herhangi bir şey kullanması da önerilmez.

Vajinoplasti ile Vajina Ne Kadar Daralır?

Vajinoplasti sayesinde vajina ne kadar genişse o kadar daralmış olur. Hiç doğum yapmamış bir kadınla 5 tane doğum yapan kadın için vajinoplastiden alınacak sonuçlar farklı olur. Bu ameliyatlar ile vajinanın hem dışı hem de içi daraltılır.

Genişlemesi çok olan kadınlarda daralma 7 8 cm’e kadar yapılabilir. Bu işlemde vajinan derinliği azalmaz fakat kanal komple daraltılır. Cinsel hazzın en çok alındığı yer vajinanın giriş alanıdır. Bu bölümde cinsel zevki sağlayan klitoris ve G noktası bulunur.

Penisin içeri giriş sırasında bu yapılara temas etmesi, kadın orgazmı açısından önem taşır. Vajinoplasti işlemi sayesinde bu noktalara temas sağlanır. Hem erkek hem de kadın açısından daha doyurucu bir cinsel yaşantı sağlanabilir.

Vajinoplastide Vajina Genişliği Nasıl Ölçülür?

Vajinoplasti işleminden önce vajina genişliğinin ne seviyede olduğunu bilmek gerekir. Vajinaya parmak sokularak ölçüm yapılır. Vajinaya 1 2 parmağın girmesi normal düzeyde, 3 parmağın girmesi orta düzeyde, 4 ve daha fazla parmağın girmesi ise ileri düzeyde vajina genişliği olduğu anlamına gelir.

Operasyondan sonra elde edilen sonuç vajinanın 1 2 parmak girecek şekle gelmesidir. 4 parmak genişliğinde bir vajinanın 1 2 parmak genişliğe ulaşması yüzde 75’lik daralma sağlanması anlamına gelmektedir. Bu düzeyde bir daralma çiftler için çok memnuniyet vericidir.

Vajinoplasti için Neresi Tercih Edilmeli?

Vajinoplasti yapacak yerin seçimi çok önemlidir. İşlemin mutlaka yeterli tecrübesi olan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Yeterince daralmama sorunları uzman olmayan ellerde ortaya çıkabilir. Bu durumda hala ilişki sorunları devam eder.

Ayrıca aşırı vajina daralması da olabilir. Bu durum da cinsel birleşmenin olmamasına neden olur ve problem yaratır. Ameliyattan önce planlamanın iyi yapılması gerekir. Bilgi birikimi olan, tecrübeli, uzman kişilerin yapacağı işlemlerden sonra memnuniyet verici sonuçlar elde edilebilir. Daha önce kaç hastaya işlem yapıldığı, hastaların memnuniyet durumları, ameliyat öncesi ve sonrası resimleri görmek iyi olacaktır.

Vajinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vajinoplasti sonrasında hafif kanama ve hafif ağrı olması normaldir ve beklenen bir durumdur. Anestezi altında gerçekleşen bir işlem olduğundan işlem yapılırken ağrı hissetmeseniz de, işlemden sonra anestezi etkisi geçmeye başladıkça hafif ağrılarınız olabilir.

Hastanın vajinoplasti sonrasında uzmanın önerdiği şekilde pansuman yapması gerekir. Ayrıca ilaçlar da düzenli şekilde kullanılmalıdır. Ameliyattan sonra ilk 1 ay içinde hastaların egzersiz yapması yasaktır. Ayrıca, havuz ve denize de girilmemelidir. Hastalar için düzenli beslenme, dinlenme, bol su almak önerilmektedir. Ameliyat olduktan sonra ilk cinsel birleşme için ideal olarak 6 ay beklemek gerekir.

Vajinoplasti İşleminin Kazançları Nelerdir?

Vajinoplasti işleminin hastaya sunduğu kazançlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha kolay cinsel birleşme yaşanır.
  • Vajinal akıntılar ortadan kalkar ve vajinal bölge artık kuru kalır.
  • Dar pantolon vb. giydiğiniz zaman daha rahat edersiniz.
  • Vajinadan ses gelme, gaz çıkarma sorunu ortadan kalkar. Cinsel birleşme sırasında bu sesin çıkması, bu ses çıkmasa da sesin çıkabilecek olması korkusu kişinin cinsel yaşam kalitesini düşürür.
  • Vajina sıkılaşarak cinsel birleşme kalitesi artar.
  • Sosyal ortamda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Vajinoplasti İşlemi Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti ameliyatları anestezi altında lazer ya da cerrahi uygulama ile yapılabilir. İşlem ortalama 45 dk sürer. Hastalarla sohbet ederken bile yapılabilen basit operasyonlardır. Ameliyat sırasında kişiler kesinlikle ağrı acı hissetmezler. Ameliyat sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir.

İşlemin mutlaka genital bölgenin anatomik yapısına hakim jinekolog uzman hekimler tarafından yaptırılması gerekir. İşin ehli kişi işlemi yaptığı zaman yan etkisi olmayan ve memnun bırakan bir işlemdir.

Vajinoplasti Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti öncesinde hastanın adet bitimi önemlidir. Hastada mevcutsa vajinal enfeksiyon varlığı olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Enfeksiyon varsa önce tedavi olunmalıdır.

Hastanın mevcut hastalıkları varsa kullanılan ilaçlar hakkında uzmanın bilgilendirilmesi gerekir. Vajinoplasti işleminden en az 4 6 saat öncesinde yeme içmeyi bırakmak gerekir.

Bazı durumlarda sistosel onarım adı verilen, genişliğin ileri boyutlarda olduğu kadınlarda üçgen doku çıkarılması tekniği de işleme eklenebilir. Genellikle vajina girişini sarmalayan levator isimli kas dokusunun kaldırılması ve dikişlerin konulması yeterli olur. Bu şekilde penisin kavrama gücü artar.

Vajinoplasti İşleminden Ne Kadar Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Vajinoplasti işleminden sonra cinsel ilişkiye girmek için en az 6 ay boyunca iyileşme sürecini beklemek gerekir. İyileşme sürecinde doktoru görmeyi ihmal etmemek önemlidir. Ayrıca dokuların tam olarak iyileştiğinden emin olmak da şarttır.

Ameliyattan sonra ilk cinsel ilişkide bazı sorunlar olması normal kabul edilir. Ancak endişe etmek gerekmez. Yıllar boyunca gevşemiş halde  bulunan vajina, ancak yeni formuna bir süre sonra alışabilir. Bu zamana kadar acı, yanma ve batma gibi sorunlar olabilir. Bu şikayetler hemen her hastada bir iki ay boyunca görülür ve daha sonra iyileşerek tamamen ortadan kalkar.

Vajinoplasti İşleminin Cinsel Orgazma Etkisi Nedir?

Vajinoplasti cinsel orgazmı olumlu etkiler. Çiftler her ne kadar söylemekte çekinseler de, uzun süren birliktelik ve araya çocuk girmesi gibi durumlar alınan zevkin azalmasına neden olabilir. İşlemden sonra ilk etapta özellikle erkeğin aldığı zevk artar.

Kadınların aldığı zevk ise bir iki ay sonra artacaktır. Kısacası cinsel ilişki kalitesi bu ameliyat sayesinde her iki taraf için de artar. Genişlemiş vajinadan gelen ses sorunu olmayacağı için , ilişki sırasında odaklanmak daha kolay olur. Cinsel öz güven artar.

Vajinoplasti Sonrasında Vajina Yeniden Genişler mi?

Vajinoplasti sonrasında daraltılan vajinadan istenmeyen fazla doku çıkmış olur. Lazer ya da ultrason dalgalarının kullanılarak yapıldğı işlemde vajinanın eski haline dönme risk oldukça düşüktür.

Vajinoplasti sonrasında çok nadiren vajinanın eski durumuna dönmesi mümkündür. Hastanın vajinasını kullanma şekli, kullanılan ilaçlar, kilo alma ve verme durumları, doğum yapıp yapmaması, hormonal durumları ve yaşı gibi etmenlerin tümü vajinanın ameliyattan sonraki durumu üzerinde belirleyici olur.

Bir aylık süreçte yaklaşık yüzde 20 oranında genişleme olabilir. Ameliyatın sunduğu darlığın kalıcı olması için hastanın kegel egzersizlerini uygulamasında fayda vardır. Vajina kaslarını güçlendiren bu egzersizlerin rutin olarak yapılmasında fayda vardır.

Vajinoplasti aile planlamasını tamamlamış ya da sezaryen ile doğum yapacak kişilere uygulanır. Vajinoplasti yaptırmak isteyen kişilerin doğumu işlem öncesine bırakmasında fayda vardır.

Vajinoplasti Fiyatları 2021

Cerrahlar hakkında araştırma yapan birçok insan operasyonun fiyatlarını inceleyerek seçim yapıyor. Başarısından emin olduğunuz cerrahlara karar verdikten sonra fiyat incelemesi yapmanız karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Fakat cerrah hakkında herhangi bir şey araştırmadan sadece hizmet fiyatlarına göre seçim yaparsanız beklentinizin altında bir vajinoplasti işlemi yapılmasına sebep olabilirsiniz. Üstünkörü yapılan bir operasyon sağlığınızı büyük oranda etkiler.

Özellikle vajinoplasti gibi hassas bir cerrahi işlemde başarı seviyesi yüksek cerrahlarla görüşmeniz tavsiye edilir. Güvenilir fiyatları öğrenmek istiyorsanız vajinoplasti fiyatlarının genel durumunu araştırabilirsiniz. Böylece hangi cerrahın güvenilir fiyat sunduğunu anlayabilirsiniz.

Seçim yaptıktan sonra merak ettiğiniz soruları vajinoplasti cerrahınıza sormaktan asla çekinmemeniz çok önemlidir. Vajinoplasti fiyatları 2021 hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.